Programy SOBOTA 11. listopadu 2023

Na této stránce najdete přehled všech připravovaných programů v jednotlivých blocích. 

Bloků je celkem šest a jsou číslovány kontinuelně od pátku do neděle.

U programu najdete jeho anotaci a ve většině případů i něco o lektorovi. V případe, že se na některý program nepřihlásí minimální počet účastníků, bude program zrušen a nebo nahrazen jiným.

Sobota 11.11.2023

Programový blok 2 (8:30 - 10:00)

Asertivita (opakuje se v bloku 4) - 2.C / 1. patro

Potkáváš se někdy se situací, kdy máš pocit, že chceš říct svůj názor, ale nikdo ho neslyší? Možná Tě štve, že občas odkývneš i něco, do čeho se Ti nechce. Anebo je Tvým přáním, aby komunikace v oddíle/středisku probíhala tak, aniž by se kdokoliv cítil ublíženě nebo naštvaně. Společně se podíváme na to, jak využít asertivitu a vyzkoušíme si i pár modelových situací.

Lektorka: Jitka Bočarovová – Baff

Ve skautském prostředí jsem se pohybovala v různých rolích a v současnosti je mi nejblíž dívčí oddíl u nás ve Rtyni a krajská rada. V civilním životě jsem se našla ve světě financí, kde radím svým klientům, vedu vzdělávání mladých i dospělých a provázím podnikatele dobrodružstvím podnikání. Potkáte mě určitě v čajovně na dobrém kafi nebo čaji a ráda čtu.

Bezpečný skauting (opakuje se v bloku 3) - 3.C / 1.patro

Co všechno ovlivňuje to, jestli jsou naši členové a členky v pohodě? Budeme se bavit o několika rovinách. O tom, co chceme ohlídat u našich aktivit s dětmi, o tom jakou roli v tom všem sehrává atmosféra v oddíle. A taky o tom, jak pracovat s riziky jako jsou třeba závislosti, sebepoškozování nebo úzkosti, se kterými se naši členové a členky můžou potkat.

Lektorka: Kristýna Bubníková – Týnka

Jsem čerstvou absolventkou Psychologie a prozatím jsem zakotvila jako školní psycholožka. Skautsky si po předání oddílu hledám své místo. Snažím se pomáhat v našem středisku s tím, aby se tam lidi měli dobře a aby naše středisko někam směřovalo. Nejvíce času ale trávím na Vlaku Falconeri.

Dobrý skautský oddíl v 21. století - 4.C / 1.patro

Jak nám může družinový systém pomoci k vedení dobrého oddílu? Kdo všechno může nést v oddíle díl zodpovědnosti za to co v oddíle děláme? Jak postupné předávání můžu ovlivňovat pozdější otázku nástupnictví.

Lektor: Jiří Fejt – Jura

Vedení oddílu jsem předával před 4 lety. V současné době vedu středisko v Praze. Po absolvování LŠ Protos se podílím na organizaci setkání absoleventů a zároveň mě to přivedlo k organizaci duchovnícho víkendového semináře Trignis, kde nyní připravujeme již 5. ročník. Poslední tři roky se též snažím věnovat vzdělávání na klíč v oblasti družinového systému.

Já a moje oddílová rada - jak to spolu zvládnout? - 2.A / 1.patro

Na oddílové radě stojí a padá celá činnost oddílu. Proto je důležité, aby v ní všichni její členové byli spokojení, dokázali dobře spolupracovat a fungovat jako tým. Chceš vědět, jak ve vedení oddílu nezůstat sám? Víš, jak rozdělit lidem efektivně práci podle jejich silných stránek? Pojďme se společně podívat jak na to, aby nás vedení společně bavilo a tvořili jsme motivovaný tým.

Lektor: Jan Chmelař – Honza

Učitel na základní škole v Dobrušce, asistent Jerryho – organizačního zpravodaje, zajímá se o inovace ve výuce dějepisu na základních školách a snaží se pomáhat vzdělávání učitelů na pedagogických fakultách. Honza skautuje v Dobrušce, kde vedl oddíl vlčat, byl výchovým zpravodajem a vedl středisko.

Lektorka: Simona Kubátová – Simča

V současné době učí dějepis a občanku na střední průmyslové škole v Rychnově nad Kněžnou a taky koordinuje vzdělávací aktivity v Paměti národa. V minulosti vedla 1. oddíl skautek v Dobrušce, nějakou dobu se podílela na vedení střediska a nyní je čerstvou držitelkou instruktorské kvalifikace.

Kodex jednání dospělých - 6.C / 2.patro

Kodex jednání dospělých je dokument, který nám může pomoci při skautské výchovné činnosti. Ukazuje nám směr při hledání hranic žádoucího a nežádoucího jednání dospělých jako průvodců skautingem. Podíváme se na konkrétní praktické příklady, jak zabezpečit psychické i fyzické bezpečí kluků a holek z našich oddílů.

Lektorka: Vendula Bušková – Véňa

Vedla jsem oddíl skautek, potom středisko, pracovala jsem v týmech VLK Oikos a Miquiku, v současné době jsem náčelní Junáka – českého skauta. V civilním životě jsem právničkou na odboru životního prostředí pražského magistrátu. Ráda běhám.

Mezinárodní skauting - 4.A / 2.patro

Přehled možností mezinárodního skautování pro Vaše oddíly a střediska. Projedeme všechno – od akcí z klubovny, jako Jota Joti či Den zamyšlení, až po dobrovolnictví na mezinárodních skautských základních. Nejvíce času ale věnujeme velkým mezinárodním akcím, na které můžete jet. Budeme si povídat o možnostech, cenové dostupnosti a plánech na několik let dopředu. Každý se může zeptat na vše, co ho zajímá a udělat si pro sebe a svůj oddíl nějaký plán. Doporučuji zejména pro mladší členy oddílových rad, kteří se chtějí v možnostech zorientovat a někam se podívat. Ale i ti starší stále mohou do zahraničí jet!

Lektor: Pavel Král – Šupik

V pracovním životě jsem vedoucí technologického útvaru vodáren v Hradci Králové. Skautuji už od března 1990 a to ve středisku Náchod, kde jsem vyrostl, a které je mým domovem a do poslední doby tam působím po mnoho let jako zástupce vedoucího střediska. Život ale jde dál a uvědomil jsem si, že je třeba hledat nový skautský domov tam, kde už více než 10 let bydlím. Nově jsem tedy členem oddílu vodních skautů Varjagové pod střediskem Kukleny Hradec Králové. Ten hlavní důvod, proč ale přijíždím na Setkání vůdců jako lektor, je mé poměrně dlouhodobé působení v Zahraničním odboru Junáka. Již 8 let jsem koordinátorem akce Intercamp a snažím se mít trvalý přehled o skautském zahraničí. A o tom také povídání se mnou bude.

Počátky skautingu - 5.C / 2.patro

Vyprávění příběhů jak a proč to začalo, idea skautingu a jeho symbolika a co nás odlišuje od ostatních zájmových spolků, na to budeme společně hledat odpovědi.

Lektor: Petr Svatopluk Malý – Svatý Petr

Členem oddílu TOM Zbraslav od 1983, skautský slib 1990, VZ 1994, PLŠ ABS 1995, FONS 1994, Instruktorem PLŠ 1996-2000, vúdce oddílu 1994-2001 V roce 2010 jsem se přestěhoval do Jestřebích hor a zapustil kořeny. Momentálně jsem členem střediska Hraničář Trutnov. Zájmy pokud mi má rodina dovolí: tanec, vodní a vysokohorská turistika. Civilním zaměstnáním vedoucí koupelnového studia.

Úvod do práce s kůží (opakuje se v bloku 3) - Biologie / 1.patro

Práce s kůži je velice vděčná rukodělná činnost pro vlče, skauta i ostříleného vůdce. Mít pouzdro na nůž vlastní výroby nebo pásek… Cokoli je možné. Jednoduché zdobení kůže zvládne i vlče. A udělat si turbánek, když se na táboře někam zatoulá?

Lektor: Ondřej Rusek – Mauglí

Slib jsem skládal v roce 1987, LŠ Jiráskovy oblasi, Instruktorská škola (ČILŠ), vůdce instruktorské družiny Wabanak. Do loňského roku 28 let vůdce střediska. Nyní zástupce vůdce střediska sv. Jiří v Hradci Králové. Zájmy: sport (triatlon, lezení…) taky trochu práce s kůží :-), duchovní rozměr člověka – nejen ve skautingu (působím jako jáhen v jedné hradecké farnosti).

Úvod do vázaných staveb (opakuje se v bloku 3) - Tělocvična / Přízemí

V rámci nováčkovské zkoušky jsme se učili základní uzly…umíš je používat i v praxi? Chceš se posunout ve skautských dovednostech o něco dál? Uměl bys postavit bránu, trebuchet, most, věž nebo stožár pro tři vlajky bez kramlí a hřebíků..nebo rovnou celý tábor? Vezmi uzlovačku (alespoň 3m dlouhou) a přijď se podívat, jak se to dělá!

Lektor: Jan Klenčík – Kohát

Skaut: slib r. 1990, VZ (1997), LŠ Jiráskovi oblasti (1996), ILŠ Seleška (1999), člen instruktorského sboru družiny Wabanak (od 1997), bývalý vůdce skautského oddílu(16 let), vedoucí střediska (6 let), současný vůdce kmene dospělých Bouřlivák (od 2017), rodinný skauting (od 2015), vůdce LŠ Jiráskovy oblasti (2018). Zájmy: volejbal, vodáctví, turistika, příroda. Civilní povolání – stavební projektant.

Velké akce - 3.A / 2.patro

Když se řekne “velká akce” každý si představí něco jiného. Někdo základní kolo závodů, další celostátní vzdělávačku či okresní setkání a jiný národní jamboree. Každá velká akce je jiná a všechny jsou si podobné. Program o tom, co Tě potká, když se rozhodneš nějakou uspořádat a jak je super si to zkusit. Pohled pod pokličku toho, jak jsme uspořádali několik krajských kol závodů, finále ZVaSu v roce 2016, Poradní skálu a Elixír. Počítám i s výměnou zkušeností z akcí účastníků a vzájemnou inspirací.

Lektor: Jakub Pěnička – Barbušák

Myslím, že mě 99% z účastníků bude znát, ale pro ty zbylé 2 osoby: Jsem člověk, co nemá rád změny, takže už 15 let zpracovávám rozpočty, starám se o nářadí a vše, s čím si kolegyně a kolegové nevědí rady v instalatérské firmě. Jsem šťastým manželem a otcem dvou budoucích skautských vedoucích. Když zrovna neskautuju, věnuju se zájmům svých dětí, kutím na domečku a zahradě nebo hraju volejbal. Energii dobíjím touláním se po lese, ve světě Pána prstenů, koukáním do ohně nebo nad skleničkou vína. Už tomu bude 10 roků, co se pohybuji ve vedení střediska, 7 let v Krajské radě KHK hlavně kolem závodů, a nepočítaně roků jako průvodce všech možných výchovných kategorií Junáka. Toho času mám na triku 11 světlušek.

Programový blok 3 (10:15 - 11:45)

Bezpečný skauting (opakuje se v bloku 2) - 3.C / 1.patro

Co všechno ovlivňuje to, jestli jsou naši členové a členky v pohodě? Budeme se bavit o několika rovinách. O tom, co chceme ohlídat u našich aktivit s dětmi, o tom jakou roli v tom všem sehrává atmosféra v oddíle. A taky o tom, jak pracovat s riziky jako jsou třeba závislosti, sebepoškozování nebo úzkosti, se kterými se naši členové a členky můžou potkat.

Lektorka: Kristýna Bubníková – Týnka

Jsem čerstvou absolventkou Psychologie a prozatím jsem zakotvila jako školní psycholožka. Skautsky si po předání oddílu hledám své místo. Snažím se pomáhat v našem středisku s tím, aby se tam lidi měli dobře a aby naše středisko někam směřovalo. Nejvíce času ale trávím na Vlaku Falconeri.

Koučink a jeho praktické využití v rámci vedení oddílu či střediska - 2.C / 1. patro

Koučink není od slova gaučink. A pokud chcete vědět kde se vzal a co tedy je, přijďte si ho prakticky vyzkoušet. Odnesete si zážitek z práce na vlastních tématech, svůj akční plán a chuť pustit se do plnění svých snů, cílů, nebo třeba situací, které řešíte ať už doma, nebo ve skautských rolích. Naučíte se, jak základní techniku koučinku můžete využít při podávání zpětné vazby.

Lektorka: Věra Applová – Lolli

V divadle zvaném život hraji různé role – uspěchaná matka dvou prcků, báječná (to řekl můj muž) manželka vedoucího střediska, ustaraná dcera patřící k tzv. sendvičové generaci, nezlomná vedoucí dívčího oddílu, chaotická hospodářka střediska, výrazná zastupitelka města, zkušená personalistka a juniorní koučka. Poloviční role nehraju, takže vše s nadšením, často naivním optimismem a na 100%. Koučink dělá život kvalitnější, proto Vás ráda uvidím na svém programu!

Motivace k vůdcovství - 6.C / 2.patro

Jak je Ti momentálně ve skautingu? Co Tě motivuje pro další činnost? Z jakých potřeb Tvá motivace pramení? Uvědomuješ si nějaké překážky pro Tvé skautování? Jaká je Tvá skautská stezka – odkud přicházíš, kde jsi a kam směřuješ? Program nabitý vzájemným sdílením, případně tichým přemýšlením o sobě, svých potřebách a z nich vyplývajících motivacích.

Lektor: Michal Bureš – Bumerang

Je ředitelem Paměti národa Východní Čechy, dále zpracovává knihy o regionální historii a občas i nějaké metodické/didaktické materiály. Vedl deset let vlčáckou smečku, osm let skautský oddíl, pět let středisko. Byl výchovným zpravodajem v plzeňské i královéhradecké KRJ, založil a pět ročníků “kormidloval” Vůdcovský lesní kurz Quo vadis, působil coby vzdělavatel na mnoha akcích. Od roku 2012 je předsedou KRJ Královéhradeckého kraje. Má instruktorské vzdělání, OČK Metodika a OČK Historie a myšlenkové základy skautingu.

Podpora rádců a jak s nimi pracovat (opakuje se v bloku 4) - 4.C / 1.patro

Postupně probereme jednotlivé nástroje, které mohou vést k úspěšné práci s rádci v oddílech a na střediscích. V čem se činnosti mladšího vedení oddílu může prolínat s roverskou činností a v čem je naopak jiná…

Lektor: Jiří Fejt – Jura

Vedení oddílu jsem předával před 4 lety. V současné době vedu středisko v Praze. Po absolvování LŠ Protos se podílím na organizaci setkání absoleventů a zároveň mě to přivedlo k organizaci duchovnícho víkendového semináře Trignis, kde nyní připravujeme již 5. ročník. Poslední tři roky se též snažím věnovat vzdělávání na klíč v oblasti družinového systému.

Poradní kruhy jako komunikační nástroj v oddíle - 4.A / 2.patro

Slyšel:a jsi už někdy o poradních kruzích? V oddíle se dají využít jako nástroj ke vzájemnému sdílení, řešení skupinových trablů, pomůžou nám při budování bezpečného prostředí a v mnoha dalších situacích. Přijď si jeden takový poradní kruh prožít a dozvědět se, jaká mají kruhy pravidla, jak je vést a jak je zapojit do oddílové činnosti.

Lektorka: Simona Kubátová – Simča

V současné době učí dějepis a občanku na střední průmyslové škole v Rychnově nad Kněžnou a taky koordinuje vzdělávací aktivity v Paměti národa. V minulosti vedla 1. oddíl skautek v Dobrušce, nějakou dobu se podílela na vedení střediska a nyní je čerstvou držitelkou instruktorské kvalifikace.

SkautIS a vše co k němu potřebujete - 5.C / 2.patro

SkautIS prakticky. SkautIS nám v mnoha směrech umožňuje velmi zjednodušit práci vedoucího oddílu a zároveň v některých případech se bez něj už neobejdeme. Na programu si ukážeme základy, které se budou hodit každému vedoucímu oddílu a bude zde i prostor pro výměnu zkušeností.

Lektor: Jan Chmelař – Honza

Učitel na základní škole v Dobrušce, asistent Jerryho – organizačního zpravodaje, zajímá se o inovace ve výuce dějepisu na základních školách a snaží se pomáhat vzdělávání učitelů na pedagogických fakultách. Honza skautuje v Dobrušce, kde vedl oddíl vlčat, byl výchovým zpravodajem a vedl středisko.

Správa základen - 3.A / 2.patro

Nastavení provozu základny, klubovna provozované současně jako víkendová základna. Dle zájmu jak uvažovat v případě pořízení stavby vlastní klubovny. Debata k základnám, co vás zajímá…

Lektor: Ivo Brzobohatý – Ještěr

Zaměstnanec KÚJ jako Garant pro nemovitosti. V devadesátkách správce na Mlýně, následně člen týmu rekonstrukce Kaprálova mlýna a předseda Rady KM. Autor Příručky pro správce skautských základen. Mojí vášní je hledání a kupování nových tábořišť.

Úvod do práce s kůží (opakuje se v bloku 2) - Biologie / 1.patro

Práce s kůži je velice vděčná rukodělná činnost pro vlče, skauta i ostříleného vůdce. Mít pouzdro na nůž vlastní výroby nebo pásek… Cokoli je možné. Jednoduché zdobení kůže zvládne i vlče. A udělat si turbánek, když se na táboře někam zatoulá?

Lektor: Ondřej Rusek – Mauglí

Slib jsem skládal v roce 1987, LŠ Jiráskovy oblasi, Instruktorská škola (ČILŠ), vůdce instruktorské družiny Wabanak. Do loňského roku 28 let vůdce střediska. Nyní zástupce vůdce střediska sv. Jiří v Hradci Králové. Zájmy: sport (triatlon, lezení…) taky trochu práce s kůží :-), duchovní rozměr člověka – nejen ve skautingu (působím jako jáhen v jedné hradecké farnosti).

Úvod do vázaných staveb (opakuje se v bloku 2) - Tělocvična / Přízemí

V rámci nováčkovské zkoušky jsme se učili základní uzly…umíš je používat i v praxi? Chceš se posunout ve skautských dovednostech o něco dál? Uměl bys postavit bránu, trebuchet, most, věž nebo stožár pro tři vlajky bez kramlí a hřebíků..nebo rovnou celý tábor? Vezmi uzlovačku (alespoň 3m dlouhou) a přijď se podívat, jak se to dělá!

Lektor: Jan Klenčík – Kohát

Skaut: slib r. 1990, VZ (1997), LŠ Jiráskovi oblasti (1996), ILŠ Seleška (1999), člen instruktorského sboru družiny Wabanak (od 1997), bývalý vůdce skautského oddílu(16 let), vedoucí střediska (6 let), současný vůdce kmene dospělých Bouřlivák (od 2017), rodinný skauting (od 2015), vůdce LŠ Jiráskovy oblasti (2018). Zájmy: volejbal, vodáctví, turistika, příroda. Civilní povolání – stavební projektant.

Z roveringu rostu! (opakuje se v bloku 4) - 2.A / 1.patro

Trochu z toho roveringu rosteš, protože si s lecčíms nevíš rady? Zajímá tě, jak se mají roveři posouvat dále v rámci skautské výchovy, aby to neskončilo jen u vedení oddílů? Společně si položíme otázky, jak může rover dál růst ve skautingu, co mu roverský program nabízí za cesty a jsou-li pro ně lákavé? Na programu nahlédneme pod pokličku revize roverského programu a můžeš nám jej pomoct směřovat k tomu, aby byl funkčnější a z roveringu jsme rostli jen v tom pozitivním významu.

LEKTORKA: MARKÉTA MUSILOVÁ – BLECHA

Skautsky se hlásí ke středisku v Líbeznicích. Pracuje na ústředí Junáka jako koordinátorka programových projektů. V poslední době se věnuje revizi roverského programu. Pár let působila u kurzu VLK Rovel+, kde se potkávala s budoucími vůdci, kteří aspirují na práci s kategorií roverů a rangers. Kromě tématu roveringu se také v odboru Skauti na Zemi věnuje podpoře 8.prvku skautské výchovné metody Zapojení do společnosti a dalším snahám o podporu globálnějšího pohledu na naše (skautské) konání.

Beseda KOVY (13:30 - 15:00)

Strach, smysl a motivace (Karel Kovář - Kovy) - Aula / 2.patro

Přednáška o cestě z komfortní zóny, neustálém hledání (se), vyhoření i překonávání bariér. Právě tyto tři jevy každý den vstupují do hry. Pojďme se nad nimi na chvíli zamyslet a prozkoumat je. Následuje otevřená debata a možnost položit dotazy i mimo téma prezentace.

Lektor: Karel Kovář – Kovy

Je jedním z nejvýraznějších představitelů české YouTube scény a se svými více než 900 tisíci odběrateli probírá celospolečenská témata, politiku, finanční gramotnost, soukromí, či sociální sítě. Ale často i témata odlehčená. Časopis Forbes ho zařadil mezi 30 nejvlivnějších Čechů na sociálních sítích. Pravidelně moderuje benefiční koncerty Světlo pro Světlušku a vědecké Ceny Neuron. Vedl řadu rozhovorů mimo jiné s Jeho Svátostí Dalajlámou, bývalým Předsedou Evropské komise Jeanem Claudem Junckerem pro televizi Euronews či prezidentem Petrem Pavlem. Zatančil si v pořadu Stardance a s Ivo Bystřičanem pro Českou televizi vytvořil dokumentární sondu do české výuky moderních dějin “Kovy řeší dějiny”. Je také autorem dvou bestsellerů: autobiografie OVŠEM a young adult fikce iPohádka. Nedávno představil svůj osobní podcast LOG, déle než tři roky je pak součástí moderátorského tandemu podcastu LINKA.

Programový blok 4 (15:15 - 16:45)

Asertivita (opakuje se v bloku 2) - 3.C / 1.patro

Potkáváš se někdy se situací, kdy máš pocit, že chceš říct svůj názor, ale nikdo ho neslyší? Možná Tě štve, že občas odkývneš i něco, do čeho se Ti nechce. Anebo je Tvým přáním, aby komunikace v oddíle/středisku probíhala tak, aniž by se kdokoliv cítil ublíženě nebo naštvaně. Společně se podíváme na to, jak využít asertivitu a vyzkoušíme si i pár modelových situací.

Lektorka: Jitka Bočarovová – Baff

Ve skautském prostředí jsem se pohybovala v různých rolích a v současnosti je mi nejblíž dívčí oddíl u nás ve Rtyni a krajská rada. V civilním životě jsem se našla ve světě financí, kde radím svým klientům, vedu vzdělávání mladých i dospělých a provázím podnikatele dobrodružstvím podnikání. Potkáte mě určitě v čajovně na dobrém kafi nebo čaji a ráda čtu.

Cyklus skautského dobrovolníka, aneb jak ho získat a udržet - 2.C / 1. patro

Lehněte si na postel, zavřete oči a nechte si zdát sen – máte ve středisku plno vedoucích, hospodářů, členů revizní komise, všichni mají skautské vzdělání, překřikují se s nápady, které realizují, odrostlí skautíci po nich přebírají funkce a oni s úsměvem a vděkem odchází ze střediska s pocitem dobře odvedené práce. Pokud je u Vás tohle realita, přijďte ostatním říct, jak jste to udělali. A pokud ne, rozebereme jednotlivé důležité fáze – nábor, dohoda, zpětná vazba, hodnocení, nástupnictví.

Lektorka: Věra Applová – Lolli

V divadle zvaném život hraji různé role – uspěchaná matka dvou prcků, báječná (to řekl můj muž) manželka vedoucího střediska, ustaraná dcera patřící k tzv. sendvičové generaci, nezlomná vedoucí dívčího oddílu, chaotická hospodářka střediska, výrazná zastupitelka města, zkušená personalistka a juniorní koučka. Poloviční role nehraju, takže vše s nadšením, často naivním optimismem a na 100%. Koučink dělá život kvalitnější, proto Vás ráda uvidím na svém programu!

Dobrá oddílová rada - 6.C / 2.patro

Předpokladem dobře fungujícího oddílu je dobře fungující tým vedoucích, oddílová rada. Pojďme společně hledat, na co by se měla oddílová rada zejména zaměřit – co společně řešit a na co klást důraz, v jakém složení řešit oddílové otázky i jak to udělat, jak vše běželo jak má a byla příjemná atmosféra?

Lektor: Jan Kuřík – Dub

Povoláním stavař, v současnosti sbírající zkušenosti po nedávno dokončené VŠ. V osobním i skautském životě jsme spjatý s Podkrkonoším – Studenec, Jilemnice, Vrchlabí. V Junáku pro mě byla zásadní zkušenost pětileté vedední oddílu a jeho předávání (2015 – 2020). Od té doby se snažím podporovat oddíl a na středisku působit jako výchovný zpravodaj. Loni jsme v partě instruktorů založili v Libereckém kraji ČLK.

Fundrising střediska - 3.A / 2.patro

Jak získáva dary pro vlastní středisko, fundraisingové příležitosti. Skautfunding = využití darujme.cz pod hlavičkou Skautské nadace J.F.

Lektor: Ivo Brzobohatý – Ještěr

Zaměstnanec KÚJ jako Garant pro nemovitosti. V devadesátkách správce na Mlýně, následně člen týmu rekonstrukce Kaprálova mlýna a předseda Rady KM. Autor Příručky pro správce skautských základen. Mojí vášní je hledání a kupování nových tábořišť.

Podpora rádců a jak s nimi pracovat (opakuje se v bloku 3) - 4.C / 1.patro

Postupně probereme jednotlivé nástroje, které mohou vést k úspěšné práci s rádci v oddílech a na střediscích. V čem se činnosti mladšího vedení oddílu může prolínat s roverskou činností a v čem je naopak jiná…

Lektor: Jiří Fejt – Jura

Vedení oddílu jsem předával před 4 lety. V současné době vedu středisko v Praze. Po absolvování LŠ Protos se podílím na organizaci setkání absoleventů a zároveň mě to přivedlo k organizaci duchovnícho víkendového semináře Trignis, kde nyní připravujeme již 5. ročník. Poslední tři roky se též snažím věnovat vzdělávání na klíč v oblasti družinového systému.

První pomoc v oddílech - 4.A / 2.patro

První pomoc nemusí být nuda a i s malou přípravou ji můžeme učit zážitkem. Ukážeme si možnosti, jak pracovat se zážitkovou výukou první pomoci u různých věkových kategorií a odnesete si i konkrétní praktické tipy.

Lektor: Jan Špatenka – Špáťa

Jsem povoláním hasič a zdravotnický záchranář. Hrdý otec dvou dcer. Do letoška jsem vedl a úspěšně předal Rádcovský kurz Filia a také 1. skautský oddíl Fénix Česká Skalice. Vedl jsem Národní skautské jamboree 2023 a Obrok 2019. Jsem zástupce vedoucí střediska v České Skalici.

Skautské online nástroje - 5.C / 2.patro

IT technologie… Dobrý sluha, špatný pán… Ukažme si, co vše nám může pomoc v naší skautské praxi od vedení dobrovolníků až po naplánovaní výpravy či spočítání rekonstrukce. Ukážeme si skautské google služby, skautIS a další online nástroje, které nám mohou naši činnost usnadnit.

Lektor: Jan Chmelař – Honza

Učitel na základní škole v Dobrušce, asistent Jerryho – organizačního zpravodaje, zajímá se o inovace ve výuce dějepisu na základních školách a snaží se pomáhat vzdělávání učitelů na pedagogických fakultách. Honza skautuje v Dobrušce, kde vedl oddíl vlčat, byl výchovým zpravodajem a vedl středisko.

Tábornické dovednosti-slavnostní ohně, křesání - Biologie / 1.patro a venku

Úvod do slavnostních ohňů, jejich technická část i jejich symbolika. Ukážeme a řekneme si jak rozžehnout posvátný oheň, jak vyrobit fagule a můžeme se navzájem inspirovat, aby naše ohně byli ještě slavnostnější.

Lektor: Petr Svatopluk Malý – Svatý Petr

Členem oddílu TOM Zbraslav od 1983, skautský slib 1990, VZ 1994, PLŠ ABS 1995, FONS 1994, Instruktorem PLŠ 1996-2000, vúdce oddílu 1994-2001 V roce 2010 jsem se přestěhoval do Jestřebích hor a zapustil kořeny. Momentálně jsem členem střediska Hraničář Trutnov. Zájmy pokud mi má rodina dovolí: tanec, vodní a vysokohorská turistika. Civilním zaměstnáním vedoucí koupelnového studia.

Z roveringu rostu! (opakuje se v bloku 3) - 2.A / 1.patro

Trochu z toho roveringu rosteš, protože si s lecčíms nevíš rady? Zajímá tě, jak se mají roveři posouvat dále v rámci skautské výchovy, aby to neskončilo jen u vedení oddílů? Společně si položíme otázky, jak může rover dál růst ve skautingu, co mu roverský program nabízí za cesty a jsou-li pro ně lákavé? Na programu nahlédneme pod pokličku revize roverského programu a můžeš nám jej pomoct směřovat k tomu, aby byl funkčnější a z roveringu jsme rostli jen v tom pozitivním významu.

Lektorka: Markéta Musilová – Blecha

Skautsky se hlásí ke středisku v Líbeznicích. Pracuje na ústředí Junáka jako koordinátorka programových projektů. V poslední době se věnuje revizi roverského programu. Pár let působila u kurzu VLK Rovel+, kde se potkávala s budoucími vůdci, kteří aspirují na práci s kategorií roverů a rangers. Kromě tématu roveringu se také v odboru Skauti na Zemi věnuje podpoře 8.prvku skautské výchovné metody Zapojení do společnosti a dalším snahám o podporu globálnějšího pohledu na naše (skautské) konání.

Sportovní blok (17:00 - 18:45)

Sportovní turnaj FLOORBAL - Sportovní hala

Sportovní turnaj týmů. Složení týmů budeme realizovat až na místě. Není tedy třeba mít domluven tým předem.

Sportovní turnaj RINGO - Sportovní hala

Sportovní turnaj týmů. Složení týmů budeme realizovat až na místě. Není tedy třeba mít domluven tým předem.

Sportovní turnaj VOLEJBAL - Sokolovna

Sportovní turnaj týmů. Složení týmů budeme realizovat až na místě. Není tedy třeba mít domluven tým předem. Prosíme, aby účat na tomto turnaji volili pouze ti, kdo mají z volejbalem, alespoň základní zkušenost a ví jak odbýt míč.